domy-v-itálii

Jak koupit nemovitost v Itálii

Proces koupě

výhled-na-moře-sicílie

Proč uvažovat o koupi nemovitosti v Itálii

Výhodná investice
Výrazně nižší ceny než v ČR
Zajímavý výnos z pronájmu
Využití k vaší rekreaci
kdykoliv se Vám zachce
tam, kde se Vám líbí a znáte to tam
bez nemilých překvapení
Rozložení finančního rizika
Vždy je výhodné mít úspory ve více měnách (či zemích)
Homeoffice či důchod v teple také není špatný 

Více důvodů, proč koupit nemovitost právě v Itálii jsem už psala ZDE.
Pokud si chcete rovnou promluvit a na něco se zeptat, ozvěte se mi.

Jak probíhá proces koupě nemovitosti v Itálii

Hledání a výběr vhodné nemovitosti

Možná svůj vysněný dům v Itálii již vybraný, pokud ale ne, můžete začít na realitních serverech jako:www.immobiliare.it, www.idealista.it, www.cercacasa.it, www.caasa.it,
www.gohome.it.
Nemovitostí je zde hodně, ale mnoho dalších naleznete pouze v místních realitkách – najděte si nějakou a zadejte poptávku.
Další možností je zajet si na místo, kde to máte rádi, a tam se poptat přímo na místě. Pokud máte tu možnost, využijte místní kontakty, mnoho nemovitostí (těch nejzajímavějších) se na internet ani nedostane.

Prohlídky

Prohlídky nemovitostí hodně prodejců dnes již nabízí i online, ale rozhodně doporučuji i osobní návštěvu a na všechno se pořádně vyptat. Pokud se pro nějakou nemovitost rozhodnete, vždy pečlivě zdokumentujte (nafoťte a sepište), co je předmětem prodeje, ať se na konci nedivíte. Co není psáno, není dáno (a zde to platí dvojnásob).

Rezervace nemovitosti

Než přistoupíte k vyřizování dalších záležitostí, je dobré si nemovitost zarezervovat. Využívá se k tomu například Nabídka koupě (Proposta d´acquisto) – to je nejjednodušší verze, rezervační smlouva anebo Smlouva o smlouvě budoucí (Contratto preliminare). Rezervační poplatek se pohybuje obvykle okolo 10 – 20 % z ceny, u nabídky ke koupi se lze domluvit na nižší částce.

Fiskální kód

Codice fiscale (daňové číslo) je jakýsi ekvivalent našeho rodného čísla nebo IČO, bez kterého se neobejdete. Budete jej potřebovat od začátku kupního procesu, doporučuji proto zažádat si o něj hned, jakmile nemovitost najdete. Zřídí se jednoduše, online a zdarma například přes italskou ambasádu.

Notář

Převod nemovitosti se v Itálii probíhá u veřejného notáře (notaio), který garantuje právoplatnost převodu, správnost dokumentace, připravuje smlouvy a zajistí převod vlastnictví nemovitosti v italském katastru. Notáře si volí a platí vždy kupní strana, tedy Vy.

Koupě nemovitosti (rogito)

Po přípravě veškeré dokumentace, kterou zajišťuje notář, se uzavírá Kupní smlouva. Podpis probíhá vždy u notáře a přítomen musí být (v případě cizojazyčného kupujícího) kromě prodávající a kupující strany také autorizovaný překladatel a svědek.  Podpisem zápisu o koupi se převádí vlastnictví nemovitosti z prodávajícího na kupujícího, dochází k doplacení kupní ceny a předání klíčů od nemovitosti. V den podpisu dostanete kopii kupní smlouvy. Po její registraci na katastru nemovitostí (zajišťuje notář) dostanete originál a nový výpis z katastru.

Placení kupní ceny

Kupní cena se platí většinou ve dvou částech. První je záloha, splatná při rezervaci nemovitosti. Doplatek kupní ceny probíhá v den podpisu kupní smlouvy a v Itálii se často využívají šeky – což však vyžaduje mít účet v italské bance (můžete si jej vyřídit). V případě českého účtu lze využít notářskou úschovu – kdy pošlete částku předem na úschovní účet a notář ji v den podpisu vyplatí prodávajícímu za vás.

Poplatky a daně

Náklady (včetně notáře) se liší dle konkrétního typu nemovitosti, regionu atp., ale u standardního bytu počítejte cca s 3 – 6 000 EUR a jsou následující:
Poplatky: odměna notáře (1% z katastrální hodnoty nemovitosti), provize realitní kanceláře (1,5-4% z ceny + 22 % DPH), registrační poplatek za zápis do katastru nemovitostí, kolky.
Daně: daň z nabytí (a převodu) nemovitosti 9 % z katastrální hodnoty nemovitosti. která je většinou výrazně nižší než cena (2 %, pokud by sloužila k trvalému bydlení). U novostaveb se platí pouze DPH ve výši 10 % (4 % v případě zřízení trvalého pobytu). U luxusních nemovitostí jsou pak daně vyšší.
Další možné náklady – překlady dokumentace, plné moci, tlumočník u podpisu smlouvy.
Pozor – daně a poplatky se vypočítávají z katastrální hodnoty nemovitosti, která se liší od kupní ceny (většinou je nižší).

Povinnosti po koupi

Po podpisu kupní smlouvy vás čeká povinnost převodu energií (elektřina, plyn a voda). Je také nutné se přihlásit na příslušném obecním úřadě, kde budete platit daně z nemovitosti a poplatky za odpady.

Pronajímání

Budete-li chtít svoji italskou nemovitost pronajímat, vznikají Vám další přihlašovací, reportovací a daňové povinnosti, kterým se budu věnovat zvlášť. Podívejte se i na naše apartmány, které pronajímáme – apartmán v Passo Tonale a apartmán na Sicílii.

Máte zájem o nemovitost v Itálii? Zajímá Vás více informací?

Pojďme to spolu probrat. Nezávazně a zdarma.